Yangın Alarm Sistemleri
Buradasınız: Anasayfa / Yangın Alarm Sistemleri
Yangın Alarm Sistemleri

            Gemi uygulamalarında kullanılacak yangın algılama sistemi seçiminde en önemli noktalardan biri ürün kalitesidir. Ürünlerin SOLAS 74 ve FSS normlarına göre test edilmeleri ve marine sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir. Bu konuda Türkiye'de Türk Loydu, yurtdışında ise RMRS (Russian Maritime Register of Shipping), RINA, BUREAU VERITAS, ABS vb. sertifikasyon kuruluşları hizmet vermektedir.

Gemilerde yangının en erken şekilde tespit edilebilmesi için yangın algılama sistemlerinin kullanılması gereklidir. Kullanılacak sistem tasarlanırken geminin boyutu, kullanım amacı, nüfus yoğunluğu, içinde bulunan malzemeler vb. birçok parametre dikkate alınmalıdır. 

            Gemilerde adresli ve konvansiyonel olmak üzere iki tip yangın algılama sistemi kullanılabilir. Yangının noktasal olarak algılanması gereken büyük, yüksek nüfus yoğunluğuna sahip gemilerde genellikle adresli sistemler kullanılır. Küçük uygulamalarda ise bölgesel algılama yapan konvansiyonel sistemler tercih edilir.

Mahalde kullanılacak dedektör seçimi de oldukça önemlidir. Mutfak, makine dairesi gibi buharın yoğun olduğu mahallerde ısı dedektörü kullanılmalıdır. Mürettebat ve yolcu odaları, kontrol odası vb. mahallerde ise duman dedektörü kullanımı uygun olacaktır. Ayrıca koridorlarda ve kaçış yollarında yangın algılama butonlarının bulundurulması gerekmektedir.

Sonuç olarak gemilerde can ve mal güvenliğinin sağlanması için SOLAS 74 sözleşmesi ve FSS normları yürürlüktedir. Uluslararası düzeyde yaptırımı olan bu normlar ışığında, gemilerin belirtilen güvenlik standartlarına uygun olması gerekmektedir.

 Yangın algılama sistemleri, gemilerde yangın güvenliğini sağlamada etkin rol oynar. Geminin özelliklerine uygun sistem seçimi, ürünlerin marine sertifika sahibi olması, sistemlerin standartlara uygun projelendirilmesi, montajı ve periyodik bakımı oldukça önemlidir.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın