Seyir Fener Sistemleri
Buradasınız: Anasayfa / Seyir Fener Sistemleri
Seyir Fener Sistemleri

Gece seyri yapan gemi yada her tekne denizde olası herhangi bir çatışmayı önlemek üzere seyir fenerlerini bulundurmak ve bunları gün batımından gün doğumuna kadar yakmak zorundadır.

Değişik boy ve tipteki gemi yada teknelerin üzerinde bulunması gereken seyir fenerleri ve bunların özellikleri ayrıntılı şekilde denizde çatışmayı önleme tüzüğünde belirtilmiştir.

Borda feneri;Gemi yada teknenin bordasında bulunan ve pruvadan 112,5 derecelik sektörden görünen iskele kırmızı sancak yeşil renkli fenerlerdir.

Silyon feneri; Pruva yönünden bakıldığında sancak ve iskele bordalara doğru 225 derecelik açıya kadar görülebilen beyaz renkli fenerdir.

Pupa feneri;Pupada bulunan ve silyon fenerinin görünmediği 135 derecelik sektörden görünen beyaz renkli fenerlerdir.

Yedekleme feneri;Gemi yada teknenin yedekleme hizmeti verirken kullandığı tam pupadan 135 derecelik sektörden görünen sarı renkli fenerlerdir.

Demir feneri; Gemi yada teknelerin güvertesinde en tepede yer alır. 360˚ den görülebilir, sabit ve beyaz renklidir. Demir feneri gemi yada  tekneler demirlediği zaman yandığı için seyir fenerleri söndürülür. 

360 derecelik fenerler;Ufuk hattının üzerinde her yerden görünen beyaz yeşil sarı yada kırmızı fenerlerdir.Hizmet belirtme veya uyarı işareti gibi kullanılırlar.

Kendi ürettiğimiz seyir fener röleleri ve seyir fener kontrol kartları ile Tüm deniz araçlarında geçerli olan, gece seyirlerinde kullanılması zorunlu seyir fenerlerinin , kontrol ve izlenmesi, imalatını yapmış olduğumuz panel ile sağlanmaktadır. Size özel yapılan bu çalışmalarda,  tamamen teknenizin görseline, panelin konulacak yerin ölçüsüne uygun olarak bilgisayar ortamında çizimleri ve projesini tamamlayıp, sizin onayınız sonrasında imalat yapmaktayız.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın